review
Recensie: Driveclub

Conclusie
De basis van Driveclub is dik in orde. Het rijgevoel is geweldig en er is op dit moment geen mooiere game op de Playstation 4 te vinden. Ook is de multiplayer leuk en erg competitief, waardoor het spel niet snel gaat vervelen. Helaas voelt de game nog niet helemaal af, terwijl hij oorspronkelijk vorig jaar als PS4 launchtitel zou verschijnen. Zo ontbreken er een aantal functies die de echte racefanaat zeker zal missen. Van het dynamisch weersysteem is gezegd dat dit in een toekomstige update zal komen, maar verder is het vooral afwachten.Een wijs man genaamd 50 Cent zei ooit: “U kunt mij vinden in da club”. Vanaf 8 oktober zal deze profetische voorspelling werkelijkheid kunnen worden, wanneer de Playstation 4-exclusive Driveclub in de winkels ligt én in een afgeslankte vorm gratis beschikbaar zal zijn voor alle Playstation Plus-abonnees. Waar de Xbox One met de spellen Forza Motorsport 5 en Forza: Horizon 2 al goed voorzien is in het racingsimulator-genre, biedt Driveclub uitkomst aan (een groot deel van) de PS4 bezitters die met smart wachten op het nieuwe deel uit de Gran Turismo-reeks.
Gameplay
perfecte balans
Driveclub biedt echter geen pure simulatie, maar een perfecte balans tussen arcade en sim. Het rijgevoel is hierdoor ongeëvenaard; auto’s reageren realistisch genoeg terwijl je (bijna) niet het idee krijgt liever in je eigen real-life-auto te stappen. De speler begint in auto’s als de Mini Cooper John Cooper Works, Audi A1 Quattro, Mercedes-Benz A-serie en Renault Clio RS, maar al snel zullen auto’s als de Lotus Evora, Audi RS5 en Bentley Continental GT V8 beschikbaar worden. In totaal kent de game meer dan 50 auto’s, van de eerder genoemde ‘boodschappenauto’s’ tot aan hypercars als de McLaren P1 en de Hennessey Venom GT. In totaal zijn er vijf categorieën in het spel te vinden: Hot Hatch, Sport, Performance, Super en Hyper. Het gebruik van snellere auto’s zorgt er echter niet voor dat de game opeens veel makkelijker wordt. Integendeel, elk vrijgespeeld beest zal namelijk opnieuw getemd moeten worden. Zo zijn de snellere auto’s voelbaar lastiger in bedwang te houden en zal er steeds voorzichtiger met het gaspedaal moeten worden omgegaan bij het verlaten van een bocht. Wanneer het misgaat is er echter nog niet veel aan de hand. Er is wel een schademodel aanwezig, maar helaas beperkt dit zich tot wat flinke lakschade die verder geen invloed heeft op de bestuurbaarheid van een auto.
Graphics
Aandacht voor detail
Zoals het volledig 3D-geanimeerd publiek met fakkels in de hand aan de speler duidelijk maakt: Driveclub is een erg mooie game, ongetwijfeld de mooiste PS4-titel tot nu toe. Dit komt vooral door overtuigende lichteffecten en een geweldige aandacht voor detail, niet alleen van de auto’s maar ook van de achtergronden. Zo zullen akkers voorzien zijn van sproeiers en valt elk blaadje aan elke boom te tellen. De verbeterde graphics zorgen echter ook voor een extra handicap tijdens het spelen. Zoals wanneer de laagstaande zon weerkaatst in een verderop gelegen meer en je bijna niks kunt zien. Driveclub bevat namelijk een dag- en nachtcyclus die, in het multiplayergedeelte, naar hartenlust kan worden aangepast. Zo is het mogelijk een race bij daglicht te beginnen en na twee minuten al een zonsondergang en -opkomst te hebben gezien. Ook is een dynamisch weersysteem belooft, maar dit zal pas middels een latere update worden toegevoegd. Wat we hiervan hebben gezien ziet er veelbelovend uit; zelfs al begint een race bij een heldere blauwe hemel, kan het een minuut later met bakken uit de lucht komen. Als we naar de rest van de game kijken, zal ook deze regen grafisch moeten kunnen overtuigen.
Gezellig
potje racen of bakkie doen?
Zoals de titel al suggereert, draait het in Driveclub om zogeheten clubs en staat multiplayer voorop. Toch bevat de game wel een kort singleplayer-gedeelte (waarin tevens punten voor de club kunnen worden verdient). Ook kunnen tijdens deze races verschillende ‘face-offs’ worden gehouden, hierbij is het de bedoeling om bepaalde bochten beter te nemen, een betere driftscore te halen of een hogere gemiddelde snelheid te bereiken dan je vrienden. Hoewel dit een leuke toevoeging is, haalt het duidelijk de aandacht weg bij het pure race-element. Driften kost namelijk kostbare tijd en is niet iets wat je normaal in een serieuze race zou doen. Driveclub is dan ook meer een online gezelschapsspel dan een echte racinggame. Zo is het ook niet mogelijk om eerder gereden rondetijden te bekijken, of om de herhaling van een race terug te kijken. Het lijkt niet ondenkbaar dat dit soort kleine dingen ook in toekomstige updates worden toegevoegd, maar wat is er toch gebeurd met die mooie tijd waarin games nog gewoon compleet in het doosje zaten?