review
HHhH: The Man with the Iron Heart

Conclusie
HHhH: The Man with the Iron Heart is een onderhoudend filmpje over de moordaanslag op Reinhard Heydrich. Helaas biedt het scenario te weinig diepgang om het geheel te verheffen.HHhH: The Man with the Iron Heart is nu verkrijgbaar op DVD.
HHhH is heet. In 2010 werd dit boek van de Franse schrijver Laurent Binet uitgebracht en het wist al snel uit te groeien tot een absolute bestseller. Het verhaal over Operatie Anthropoid, de moordaanslag op SS-kopstuk Reinhard Heydrich in 1942, werd al snel opgepikt. In 2016 was er de film Anthropoid en vorig jaar de VPRO-serie Himmlers hersens heten Heydrich. Tussendoor verscheen ook nog HHhH: The Man with the Iron Heart, maar dit blijkt de minst geslaagde adaptatie.
Het verhaal neemt de moordaanslag op Heydrich als uitgangspunt, maar vertelt vooral over de aanloop hier naartoe. Het laat zien hoe Reinhard Heydrich (Jason Clarke) uit het leger wordt gezet en terechtkomt bij de SS. Hier groeit hij uit tot topman, wat hem, na Hitler en Himmler, de derde man van de Nazi’s maakt. Iets wat ook het Tjechische verzet niet ontgaat. Jozef Gabcik (Jack Reynor) en Jan Kubis (Jack O’Connell) zijn hier twee hechte vrienden die naar Praag worden gestuurd om het Nazi-kopstuk om te leggen.

The Man with the Iron Heart maakt gebruik van een opvallende structuur. Allereerst laat het de ervaringen van Heydrich zien, toelopend naar de aanslag op zijn leven. Vervolgens gaan we zes maanden terug in de tijd en zien we het verhaal van de andere kant. Een interessant idee dat helaas zijn uitwerking mist. Het zien van Heydrichs verhaal heeft namelijk geen enkele invloed op de kijkervaring, het toont niks nieuws. Heydrich is een typische slechte Nazi en de film brengt hier geen enkele verdieping in aan. We krijgen geen inkijkje in zijn psyche en al helemaal geen sympathie voor hem: Heydrich is Nazi omdat hij slecht is en slecht omdat hij Nazi is. Hierdoor voelen de eerste veertig minuten als een verspilling.
Het verhaal dat hier tegenover staat, bevat ook al weinig verrassingen. Dat de boekversie van HHhH wordt gelauwerd om zijn spannende passages, is totaal niet terug te zien. Deze is vooral een oorlogsfilm zoals we die al veel vaker hebben gezien. Degelijke rollen van topacteurs als Jason Clarke (Planet of the Apes, Everest, Terminator Genisys), Rosamund Pike (Gone Girl) en Jack O’Connell (Money Monster, Unbroken) laten het verhaal onderhoudend blijven, maar niemand weet het geheel te verheffen. Het scenario biedt hier simpelweg te weinig diepgang voor. Erg jammer, aangezien HHhH zichzelf al op meerdere fronten heeft bewezen.